Recenzie na Bellušov vodojem. (Múzeum) v Trnava (Trnavský).
Popis
Informácie o Bellušov vodojem, Múzeum v Trnava (Trnavský)
Tu môžete vidieť polohu, otváracie hodiny, obľúbené časy, kontakt, fotografie a reálne recenzie vykonané používateľmi.
Toto miesto má dobré recenzie, to znamená, že so svojimi zákazníkmi zaobchádzajú dobre a vy sa budete s ich službami cítiť skvele, odporúčame na 100%!
Mapa
Recenzie Bellušov vodojem
H. M.
Krásny symbol Trnavy, architektonický skvost. Bez neho by panoráma mesta nebola to pravé orechové. Okolie poskytuje mnohé priehľady smerujúce k tejto dominante.
D. F. (. A.
Vodárenská veža v Trnave je technickou pamiatkou modernej architektúry. Spolu s trnavským mlynom na Suchovskej ceste patrí medzi najlepšie hodnotené diela architekta Emila Belluša.
Od roku 2011 je v noci nasvietená na modro-bielo. S výškou 50 metrov tak patrí medzi dominanty mesta a definuje panorámu mesta už z cestného obchvatu.
Šesť pilierov a jedna nádrž
Projekt vodojemu pochádza z roku 1941. Výstavba prebehla v rokoch 1942 až 1946. Do prevádzky ho odovzdali v roku 1954.
Stavba je architektonicky hodnotná vďaka jedinečnému tvaru šiestich železobetónových nosných pilierov, obopnutých skružami, a valcovej nádrži. Výrazné sú tak aj tie časti, ktoré majú inokedy hlavne konštrukčnú funkciu. Plná hmota nádrže a odľahčená zostava nosnej časti sú v peknom kontraste.
Valec uprostred stĺpov ukrýva technické schodisko a vodovodné potrubia. V plášti valca sú menšie obdĺžnikové okná. Podobný motív sa opakuje aj v hornej časti nádrže, kde okná osvetľujú okružnú chodbu.
Na streche nádrže sa nachádza osvetľovacia a vetracia lucerna, ktorá je kompozičným dopovedaním stavby. Táto horná časť vodojemu je sprístupnená vďaka technickým rebríkom.
Sieť vodojemov sa dopĺňa
Nádrž má objem 1200 m3 a výšku hladiny 8 metrov. Zásobujú ju tri studne s výtlačnými motormi. Na okolitom pozemku je už dlhšie nevyužívaný vodný rezervoár, takisto pôvodné dielo Emila Belluša.
„Vodojem zásobuje mesto a okolité obce. Zdroj je v Dobrej vode, kde je viacero studní a prameňov, napríklad Hlávka, či Mariáš,“ hovoril v roku 2010 pre denník Pravda strojník Marko Štefanovič.
Vysvetľoval, že sieť vodojemov v okolí tvorí akési spojené nádoby: keď niekde začne voda ubúdať, doplní sa z ďalšieho. „Najväčší odber je cítiť ráno, rozbiehajú sa fabriky, ľudia si varia kávu, chystajú sa do práce. A potom cez Vianoce, keď sa ľudia pripravujú na sviatky.“
Trnava je zásobovaná celkovo z troch zdrojov podzemných vôd: z Dobrej Vody, Dechtíc a priamo z Trnavy. Prameň na Dobrej vode sa datuje od roku 1967, studne v Dechticiach zasa od rokov 1966- 1980. Najstaršími z trojice sú studne na Bučianskej, ktoré sa využívajú už od roku 1937.
Vodárenská veža sa nachádza na pozemku v tvare trojuholníka. Donedávna bol pomerne zanedbaný, spoza oplotenia bolo vidno zaviate odpadky a burinu. Už sa to zlepšilo a nie je sa za čo hanbiť.
Pozemok má rozmery 447 metrov, 493 metrov a 208 metrov. S celkovou plochou 5,3676 hektárov predstavuje ochranné pásmo vodného zdroja.
K. D.
Jedno z dominantných miest Trnavy. Záchytný bod ktorý upozorňuje nie len cez deň ale najmä v noci svojím vonkajším osvietenim v modrej farbe. Vodojem zásobuje časť Trnavy vodou. Je ohradeny plotom, no bolo by zážitkom dostať sa do jeho útrob. Každopádne pozoruhodná stavba...
M. Z.
Pekne zrekonštruovaná dominanta Trnavy. Pekná cez deň, ešte krajšia v noci, krásne nasvietená
l. r.
Veľmi pekne zrekonštruovaná a v noci nasvietená technická pamiatka. Škoda.že už je pre verejnosť nedostupná.
J.
Pekné zrekonštruovaný vodojem 👍…
O. P.
Používam ako orientačný bod. Viditeľná z veľkej vzdialenosti v priebehu dňa ale aj v noci.
v. n.
krasny, skoda, ze sa neda k nemu aj blizsie dostat
L. L.
Pekná dominanta Trnavy
P. K.
Architektonický monument.
I. Z.
Pozoruhodná architektúra.
M. H. R.
Treba dôjsť na deň vody
m. m.
Ikona mesta
M. Š.
zaujímavý prvok
A.
M.
A.
D.
A.
L.
Kontakt
Fotografie
Street view a 360
Všetky