Recenzie na Národný dom Štefánikov. (Múzeum) v Brezová pod Bradlom (Trenčiansky).
Národný dom Štefánikov
Námestie M. R. Štefánika 10/19, 906 13 Brezová pod Bradlom
Popis
Informácie o Národný dom Štefánikov, Múzeum v Brezová pod Bradlom (Trenčiansky)
Tu môžete vidieť polohu, otváracie hodiny, obľúbené časy, kontakt, fotografie a reálne recenzie vykonané používateľmi.
Toto miesto má dobré recenzie, to znamená, že so svojimi zákazníkmi zaobchádzajú dobre a vy sa budete s ich službami cítiť skvele, odporúčame na 100%!
Mapa
Otváracie hodiny Národný dom Štefánikov
Pondelok
Zatvorené
Utorok
Zatvorené
Streda
10–13
Štvrtok
10–13
Piatok
10–13
Sobota
10–13
Nedeľa
10–13
Recenzie Národný dom Štefánikov
H. V.
Prvé a jediné múzeum venované najväčšiemu slovenskému architektovi 20. storočia - Dušanovi Jurkovičovi, mimo iné tvorcovi neďalekej Mohyly Milana Rastislava Štefánika. Zoznámite sa nielen s históriou mohyly, ale aj s ranou tvorbou Jurkoviča sústredenou na Morave, jeho dielami v rodnej Brezovej, uvidíte virtuálnu prehliadku jeho vízie Luhačovíc, diorámu Jurkovičovej izbičky s originálnym nábytkom, modely jeho diel, osobné predmety, fotografie... Expozícia múzea ukazuje i minulosť mestečka Brezová, kde v r. 1848 Slováci prvýkrát bojovali za národnú slobodu. Cennými exponátmi sú Kralická biblia, busta Majstra Jána Husa z jediného pamätníka na Slovensku, predmety a staré fotografie zo života brezovanov, hurbanovcov, legionárov a partizánov. Múzeum je malé, ale jeho expozícia je nesmierne bohatá a ponúka sa vám aj fantastický výklad od jeho kurátora. Ideálne pre výlet spojený s návštevou Štefánikovej mohyly.
Š. P.
V Národnom dome Štefanikovom na prízemí je od 27.10.2018 otvorené múzeum mesta Brezová pod Bradlom a múzeum architekta Dušana S.Jurkoviča. Veľa zaujímavostí z histórie mesta a zo života D.Jurkoviča.
O. K.
Skvelý výklad, vrámci návštevy mohyly určite netreba obísť
I.
Jedinečné múzeum venované nášmu slávnemu architektovi slovenskému rodákovi , architektovi Dušanovi Samuelovi Jurkovičov, ktorého svojský štýl dodnes obdivujú turisti i odborníci. Jurkoviča očarila nielen slovenská, ale i valašská a moravská ľudová architektúra. Ako vysvetľujú odborníci, tvoril v geometrickom viedenskom secesnom štýle, ktorý spojil s ľudovými motívmi. Inšpiroval sa aj štýlom z britského Glasgowa. S ľudovým umením zoznámila Jurkoviča jeho matka, ktorá zbierala ľudové piesne a výšivky. Vďaka všetkým týmto inšpiráciám dokázal Jurkovič úžasne prepojiť eleganciu starých čias s víziou budúcnosti. Ak sa k nim chcete pridať, stačí zájsť do Tatier alebo na Moravu. A určite nevynechajte Jurkovičove najznámejšie dielo, mohylu na Bradle. Rodák z myjavskej Turej Lúky študoval, žil a tvoril na moravsko-slovenskom pomedzí. Zostal mu verný celý život. Preto jeho najvýznamnejšie stavby stoja práve v týchto končinách. Po štúdiách pôsobil Jurkovič 20 rokov na Morave. V Brne mal vlastnú projekčnú kanceláriu, navrhoval aj nábytok. V časti Žabovřesky postavil pre svoju rodinu v roku 1906 vilu, ktorá sa dnes považuje za jednu z jeho najlepších vilových stavieb.
Využil anglický štýl, ktorý sa vyznačuje veľkou halou so schodiskom. Bola to netradičná stavba: na kamenných základoch postavil drevenú konštrukciu, na ktorú dal plášť z korku. Nedávno vilu zrekonštruovali v pôvodnej podobe a kráse. Najvýznamnejšie diela pred rokom 1914 venoval moravským kúpeľom Luhačovice. Tamojšie stavby patria ku klenotom našej architektúry. Predstavujú jednu z najkrajších ukážok česko-slovenskej vetvy európskej secesie.
Po vzniku prvej Československej republiky sa Jurkovič vrátil späť na Slovensko. Vraj aj preto, aby pomohol našu krajinu presadiť do svetového povedomia. Aj tým, že staval desiatky budov vo viacerých krajinách strednej Európy. Začal preberať podnety z nových architektonických smerov, napríklad z funkcionalizmu. Navrhol systém montovaných domov, zároveň však upravoval historické objekty. Tak vypracoval projekt prestavby zámku vo Zvolene či návrh rekonštrukcie Bratislavského hradu ako univerzitného centra. V roku 1928 vytvoril svoje najznámejšie dielo - Mohylu Milana Rastislava Štefánika na Bradle. Medzi uznávané stavby podľa Jurkovičových návrhov patria aj stanice lanovej dráhy z Tatranskej Lomnice na Lomnický štít. Počas druhej svetovej vojny, keď u nás nastolili slovenský štát, sa Jurkovič ako človek verný česko-slovenskej vzájomnosti odmlčal. Aspoň navonok a verejne. Doma v pracovni však vytváral veľké pomníkové projekty. Navrhol napríklad pomníky botanika Ľudovíta Holubyho na cintoríne v Pezinku a doktora Pavla Blaha v Skalici, náhrobok Svetozára Hurbana Vajanského v Martine, hrobku rodiny Makovických v Ružomberku. Jeho posledným realizovaným dielom tohto druhu bol pomník obetiam vojny v Kremničke. Dokončil ho v roku svojej náhlej smrti. Aj tieto stavby projektoval
• ubytovne Pustevny Rožnov pod Radhoštěm, Beskydy (1900)
• Luhačovice, Jurkovičov dom (1902)
• Spolkový dom, Skalica (1905)
• rodinná vila v Brne (1906)
• vila Jana a Luisy Náhlovských, Praha (1907)
• oprava zámku v Novom Meste nad Metují (1909)
• Kolónia robotníckych domov Dynamitka pri Bratislave (1920)
• rodinné domy a vlastná vila, Lermontovova ulica, Bratislava (1923)
• Mohyla Milana Rastislava Štefánika na Bradle (1928)
• činžovné domy Ursínyho ulica, Bratislava (1928)
• Kochovo sanatórium v Bratislave (1929)
• pavlačový bytový dom, Považská Bystrica (1936)
• 4 stanice lanovky z Tatranskej Lomnice na Lomnický štít (1936-1937)
• pomník Ľudovíta Štúra v Modre (1939)
• adaptácia Slovenskej banky, Banská Bystrica
L. M.
Miesto kde bývalo kino, volal sa Dom odborov, dnes prerobené vnútorné ozvučenie, zadná projekcia pomocou veľkého projektoru.. Chýbajú kvalitné svetlá.. Vo vnútri sa nachádza Pamätná izba Dušana Samuela Jurkoviča so stálou expozíciou mapujúcou jeho život a dielo..
L. C.
Štatút múzea Dušana Samuela Jurkoviča v Brezovej pod Bradlom
I. K.
klobúk dolu pre nadšencami ( PhDr. Matúš Valihora, Mgr. Jela Juríčková a ďalší....), ktorí múzeum Dušana Samuela Jurkoviča vytvorili a prevádzkujú. Keď si uvedomíme, aké vzácne artefakty sa tu nachádzajú, musíme žasnúť nad ich obetavosťou priniesť históriu nám a našim deťom.
K. L.
100. výročie úmrtia MRŠ
B. S.
Kultúrna pamiatka venovaná nášmu najväčšiemu slovákov M.R. Štefánikovi
Ľ. V.
odporúčam
J.
Hotel ako má byť. Kvalitná kuchyňa a super personál. Doporučujem.
Z. N.
ano a treba aby sme si vážili aj archit. ...velikána JURKOVIČA !
K. M.
Úžasný výklad, veľmi zaujímavé, doporučujem.
L.
Ostatné múzea na Slovensku by si mohli z tohto mohli brať príklad.
J. V.
Kosariska - krasana dedinka, rodisko M.R.Stefanika.
O.
Nadherny pomnik a vyhlad na nezplatenie 🥰…
P.
👌😎🇸🇰…
s.
Pekna vysta o Jurkovicovej tvorbe
M. P.
Vyrobená expozícia, je tu čo vidieť.
I. P.
Krásne a tiché miesto. Treba vidieť
V. C.
Skvelá výstava o svakovi raganovi
R. L.
Naša história
D. B.
Dôstojne miesto pre takého velikana
D. K.
Úžasná pamiatka
M. G.
Pekná expozícia
Š. R.
Dominanta námestia
S. R.
Brezová, krásne mesto
L.
(Preložené) Nová atrakcia - možnosť vyviesť sa vláčikom na Bradlo, odkiaľ je krásny výhľad a možnosť vidieť video o vzniku pamätníka. Tiež si tam môžete dať výbornú kávu, ktorú predáva miestny podnikateľ so svojou pojazdnou kaviarňou - viď instagram-cafemilanek.
(Pôvodné)
Nová atrakce- možnost vyvést se vláčkem na Bradlo,odkud je krásný výhled a možnost shlédnout video o vzniku památníku. Taky si tam můžete dát výborné kafe, které prodává místní podnikatel se svou pojízdnou kavárnou- viz instagram-cafemilanek.
J.
It's on the nice Štefanik square, good area for rest and free time walk...
(Preložené)
Je to na peknom Štefanikovom námestí, dobré miesto na oddych a voľnočasové prechádzky...
J.
(Preložené) Pekné prostredie s múzeom.
(Pôvodné)
Hezké prostředí s muzeem.
G.
R.
(Preložené) múzeum
(Pôvodné)
Muzeum
G.
Z.
(Preložené) Super prehliadka aj sprievodca
(Pôvodné)
Super prohlidka i pruvodce
R.
Beautiful
(Preložené)
krásne
R.
Super
L.
P.
Z.
M.
Kontakt
Fotografie
Street view a 360
Videá
Všetky