Recenzie na Kúpeľná kaplnka Vyhne. (Kostol) v Banská Bystrica (Banskobystrický).
Popis
Informácie o Kúpeľná kaplnka Vyhne, Kostol v Banská Bystrica (Banskobystrický)
Tu môžete vidieť polohu, otváracie hodiny, obľúbené časy, kontakt, fotografie a reálne recenzie vykonané používateľmi.
Toto miesto má dobré recenzie, to znamená, že so svojimi zákazníkmi zaobchádzajú dobre a vy sa budete s ich službami cítiť skvele, odporúčame na 100%!
Mapa
Recenzie Kúpeľná kaplnka Vyhne
M.
Nádherná kaplnka, ktorá je ukrytá v tieni stromov nad kúpeľmi už viac než sto rokov. Viac ako kaplnka je ale zaujímavý osud a úspech jej architekta, ktorým je banskobystrický rodák Ladislav E. Hudec, ktorého preslávil projekt prvej výškovej budovy v Shanghaji - 22. poschodová budova Park Hotelu.
U.
Pekné miesto neďaleko hotela Termal.Pri kaplnke je informačná tabuľa približujúca život a dielo architekta Hudeca-autora kaplnky.Nenápadný chodník vedie od kaplnky k travertínovej kope.
E.
Pekná kaplnka blízko hotela Termal, ktorú navrhol architekt Hudec, známy ako architekt prvého mrakodrapu v Ázii.
H.
Krásna kaplnka Panny Márie Kráľovnej 🙂 za kaplnkou pekné jazierko...kúsoček od Hotela Termál…
V.
Pekná stavba. Pené prostredie či prechácku či si len tak posedieť.
F.
Pekná prechádzka okolo kúpaliska vyhne
L.
Krásne miesto na duchovný relax😉😉😉…
I.
Kúpeľná Kaplnka Panny Márie Kráľovnej vo Vyhniach sa často uvádza ako jediné dielo architekta Ladislava Hudeca na Slovensku. Je vyhlásená aj za národnú kultúrnu pamiatku. Architekt pripravil návrh na kaplnku v roku 1913, vysvätili ju 26. júla 1914. Podľa odborníkov to však nie je jeho jediné dielo u nás. Výskumom sa prišlo na to, že rodinná hrobka Hudecovcov, ktorá je na evanjelickom cintoríne v Banskej Bystrici, je tiež jeho prácou. Ladislav Eduard Hudec na projekte vyhnianskej kaplnky pracoval ešte ako vysokoškolák v roku 1913. Kuriozitou je, že bol príslušníkom protestantskej konfesie, napriek tomu projektoval mariánsku kaplnku, preto nastali spory s vtedajším miestnym farárom. Vyhne boli v tom čase známe ako kúpeľné miesto v Uhorsku. Kaplnku dal vybudovať magistrát mesta Banská Štiavnica a realizovala ju stavebná firma, ktorej spolumajiteľom bol Hudecov otec. Kaplnku posvätili 26. júla 1914. V tvarosloví kaplnky sú zjavné prvky doznievajúcej secesie. Použitý prírodný materiál obvodových stien – neomietnutý kameň ryolit vyťažili v neďalekých kopcoch. Drevené obklady štítov a konštrukcia veže sú v symbióze s prírodným kamenným murivom.
V architektonickej kompozícii kaplnky graduje hmota presbytéria cez chrámovú loď do vyvrcholenia v štíhlej veži – zvonici. Hudec sa tu inšpiroval ľudovým dreveným staviteľstvom v karpatskej oblasti. V interiéri sú priznané hlavné trámové prvky konštrukcie krovu uložené na kamenných konzolkách. Zdobené sú zásekmi do hrán viditeľných nosných trámov. Plochy medzi trámami tvoria kazety s výmaľbami secesnými rastlinnými motívmi. Výmaľby vytvoril maliar Jozef Vavrín. Interiéru dominuje oltár so súsoším patrónky kaplnky Madony s Dieťaťom. Bočné steny zdobia obrazy s portrétmi svätcov. Majstrovsky zvládnuté proporcie, architektonické prvky i celková kompozícia robia túto Hudecovu tvorivú prvotinu nadčasovým dielom.
Architekt Ladislav Eduard Hudec sa narodil 8. január 1893 v Banskej Bystrici a zomrel 26. októbra 1958 v Berkeley - USA. Je rodákom zo Slovenska, ktorý pôsobil v Číne a v Spojených štátoch, krstným otcom mu bol Eduard Škultéty, po ktorom dostal druhé krstné meno. Základy staviteľstva získal u otca Juraja, ktorý bol architektonickým staviteľským a hospodárskym inšpektorom mesta. Kresliť ho učil Dominik Skutecký. V rokoch 1911 – 1914 študoval na technike v Budapešti, získal titul Ing. arch. Počas 1. svetovej vojny ako dôstojník Rakúsko-uhorskej armády bojoval na ruskom fronte, v roku 1916 padol do zajatia a odtiaľ v roku 1916 ušiel do Číny, kde sa v Šanghaji usadil a oženil s dcérou zámožného bankára. Tu tvoril a má zrealizovaných viacero významných stavieb. V rokoch 1925-1945 viedol vlastný ateliér. Jeho známou stavbou je aj prvý mrakodrap v Šanghaji – Park Hotel. Vysoký je 84 metrov a do roku 1983 bol najvyššou budovou v Šanghaji.
Po 1945 sa presťahoval do Švajčiarska, podnikal študijné cesty po Taliansku a Grécku, pracoval ako poradca pri úprave okolia Vatikánu. Od roku 1947 pôsobil v USA. Spočiatku pracoval v cudzích staviteľských firmách, potom sa osamostatnil. Ako popredný architekt projektoval 22-poschodovú výškovú budovu bankového koncernu, bola najvyššiou budovou mimo územia Severnej Ameriky, Grand Theatre, nemocnicu Hospital, kostol Santa Monica a i., 6 – 9 podlažné obytné nájomné domy v koloniálnom štýle s prvkami čínskej eklektiky. Absolvoval aj námornú cestu s Jurajom Thurzom.
Pochovaný je na evanjelickom cintoríne v Banskej Bystrici, kam boli jeho pozostatky na jeho želanie prevezené z Ameriky v roku 1970. Dňa 28. marca 2019 bola architektovi otvorená stála expozícia v Späthovej vile na Skuteckého ulici v Banskej Bystrici
T.
V lese uplne nenapadne stoji táto stavba od slov.arch.Lad.Hudeca,staviteĺa prvého mrakodrapu v Šanghaji ,rodák odtiaĺ...apa
j.
Pekné miesto, buduje sa osvetlenie, kaplnka uzavretá.
I.
Da sa k nej dostat len pesi aj od hotela Termal aj od kupaliska. pekny vyhlad.
A.
Pekne miesto , nice placce
P.
🙂…
I.
Pekne spomienky na víkend 😀…
K.
(Preložené) Krasna prechádzka.
(Pôvodné)
Krasna prochazka.
J.
M.
E.
L.
I.